Alternatif Tıp | Panax ® Resmi Satış Sitesi ve Panax Kampanyaları

Alternatif Tıp

Alternatif Tıp

Çok eski çağlardan beridir insanoğlunun en değer verdiği sağlığı olmuştur. Hayatı güzel yaşamak, kaliteli yaşamak, hayattan tat alabilmek için sağlık olmazsa olmazdır. Birçok insan hayatta birçok şey olmadan da yaşayabilir; aşk, sevgi, para, lüks bunlar olmadan da bir şekilde yaşanılır. Ama eğer bu insanın elinde sağlığı yoksa işte o zaman her şey daha farklı olur. Ne yediği yemekten ne gezdiği yerlerden ne eşten ne dosttan tat alabilir. Bunların insana sağlayan, onu hayatta mutlu edebilen en büyük nimettir aslında sağlık. İşte bu yüzden önce sağlık der herkes, yeter ki sağlığım yerinde olsun der, gerisi bir şekilde yolunu bulur. Ama giden sağlığı yerine getirmekte işte arada çok yorulur ve çok çabalar insanoğlu ha iyileştim ha iyileşirim diyerek. İşte bu yüzden yüzyıllardır en çok sağlığı için mücadele veren insanoğlu kendine her zaman sağlıklı olmak için çareler aramıştır. Yüzyıllardan beri sağlığı için yenilikler, değişik tedaviler üretmiştir. Bununla ilgili her medeniyet farklı farklı alanlara yönelmiş, farklı farklı alanlarda çareler aramaya koyulmuştur. Kimileri dualarla, kimileri ilaçlarla şifa bulmaya çalışmıştır.

Zaman, mekân, dünya değiştikçe ve kendini yeniledikçe birçok tıpta gelişti ve modern tıp dediğimiz günümüzde teknolojiyle birlikte gelişen ve güçlenen bir alan haline geldi. Her ne kadar büyük gelişme ve yenilikler yaşansa da bazı alanlarda yine tıp çok eksik kaldı. Bazı hastalıklara cevap veremeyişi (özellikle de kronik rahatsızlıklara) birçok açıdan kullanılan ilaçların meydana getirdiği yan etkiler, ilaçların pahalı olması, bazı hastaların ilaç kullanamaması, rahatsız olması, ilaç sektörünün oluşturmuş olduğu çevre kirliliği her yönüyle insanları var olanın dışında bir arayışa itti ve bununla beraber yeni alanlar, alternatif yöntemler türemeye, daha doğrusu tekrar çıkmaya başladı. Alternatif tıp olarak adlandırdığımız bu alanda insanoğluna fayda sağlayabilecek her türlü tedavi yöntemi benimsenmeye başlandı. Özellikle günümüzde çevre kirliliği, hayatın zorlaşması ile birlikte küçükten, büyüğe herkeste meydana gelen stres, üzüntü, sıkıntı, depresif haller, enfeksiyonlar, hareketsizlik… Tüm bunlar insanların doğal koruma alanı olan bağışıklık sistemlerini çökerterek onları hastalıklara karşı savunmasız hale getirmiştir. Buradan hareketle insanlar yeni arayışlara girmişti ki işte bu noktada çağdaş tıbbın vermediği faydayı başka yerde buldu; alternatif tıpta.

Yüzyıllardır uygulanan ve Uzak Doğudan çıktığı sanılan bu tedavi alanı insanlar için oldukça geniş bir yelpazede tedavi olanakları sunmuştur. Hem bitkilerle tedavi ki farmakoloji’ de  (ilaç bilimi) olduğu gibi bitkide ki yararlı maddenin sadece cüzi bir kısmı alınmaz, bitkinin kendisi direkt kullanıldığı için daha yararlıdır, hem de bitkilerin dışında ekstra yöntemlerde uygulanmaktadır (ki bunların da kökeni yüzyıllara dayanır) ; özellikle çeşitli gazlarla tedavi (ozon gibi), terapiler, spalar, şifalı sulardan yararlanmalar, masajlar v.b. tedavi yöntemleri de uzun süreli rahatlama ve sağlıklı olma avantajı sağlamaktadır. Yüzyıllardır kullanılan alternatif tıp yöntemleri özellikle ilk çıkış yeri olarak bilinen Çin’de ülke halkı olarak sıkça kullanılmaktadır ve kişiler adeta kendi kendilerinin doktoru olmaktadırlar. Çeşitli bitkilerin karıştırılıp toz halinde kullanılması veya kaynatılıp suyunun kullanılması içerek veya temas ile. Bunun yanında özellikle vücutta ağrının olduğu bölgelere uygulanan masajlarda oldukça iyi gelmektedir. Tabi bununla beraber gündeme gelen ve bir ara ülkemizde de sıkça başvurulan akupunktur tedavi yöntemi de alternatif tıp içerisinde dikkate alınacak bir yöntemdir. Akupunktur ile hastanın ağrılı bölgelerine iğnelerle yapılan tedavi ile belli bölgeler şoklarla uyarılarak sinirlere ve kaslara canlılık getirilmeye çalışılır. Böylece alternatif tıbbın faydalarından her türlü yararlanma imkânı da bulunmuş olunur.

Bir önceki yazımızda Şifalı Bitkiler hakkında gerekli açıklamalara yer verilmiştir.

Be Sociable, Share!    Güvenlik Sorusu ( işlemin sonucunu 2 olarak yazınız )