Bitkisel Cilt Bakımı | Panax ® Resmi Satış Sitesi ve Panax Kampanyaları

Bitkisel Cilt Bakımı

Bitkisel Cilt Bakımı

İnsanlar için çok eski çağlardan beri önemli olan şeyler vardı. Kimisi için karnını doyurma çok büyük bir değer iken kimileri için lüks yaşam kimisi için eğitim kimisine kariyer doyum sağlamıştır hayatta ve bunlarda bu paralelde insanlar için önemli şeyler arasına girmiştir. Bununla beraber yine yüzyıllardır değişmeyen bir diğer şey ise güzellik kavramıdır. Güzel olmak, beğeni almak, keşfedilmek çoğu insan için önemlidir. Her çağda revaçta olmuştur bu güzel olma ideali. İnsanlar bunun için ellerinden geleni yapmaya çalışmıştırlar. Özellikle de bayanlar için vazgeçilmez bir tutku olan güzel olma, güzel gözükme her dönemde bayanları bu uğurda faaliyet halinde bulunmaya itmiştir. Eski çağlardan beri var olan bu ulaşılmak istenen sihirli kavrama sahip olmak isteyenler kendilerine sürekli dikkat ettiler.

Güzellik her dönemde değişik formlarda kendisini gösterdi; örneğin Orta Çağda güzel olma kavramı özellikle bayanlar için kilolu olmak şeklinde değerlendirilirdi. Kilolu olan bayanlara itibar vardı. Buna göre hareket ederdi güzel olmak ve gösterilmek isteyenler. Güzelliği ile tarihe damgasını vuran kişilik Cleopatra’nın bile yıllar sonra bulunan eşyaları arasında güzelliği için kullandığı çeşitli kremler, makyaj malzemeleri çıkmıştır. Bu da aslında şunu gösteriyor ki güzel olmaya çalışmak her dönemde akla gelen olması istenen durum halini almıştır. Bu sebeple günümüzde de özellikle bayanlar buna çok önem vermekte hatta bazen estetik operasyonlara dahi girişmektedirler. Özellikle de yüz güzelliği bayanlar için oldukça önemlidir; pürüzsüz, bebeksi ve pamuk gibi bir cilde sahip olmak her bayanın ve her insanın istediği, isteyebileceği bir hale gelmiştir. Bunun için estetik cerrahların kapısını aşındıran da var ilaçlarla tedaviyi tercih edende. Ama özellikle de son zamanlarda tıptaki değişimler gelişmeler insanları daha da çekmektedir. Bunun yanı sıra bu alanı tercih edenlerin önemli bir kısmı ise karşılaşmak istemediği bir manzara ile karşı karşıya kaldı. Tedavi olmak için giderken daha da kötü bir durumla karşılaşanlar da oldu. Bu yüzden çağdaş tıbbın yan etkileriyle karşılaşmak istemeyenler bu alandan vazgeçerek kendilerini daha emin olacakları ve yan etkilerden soyutlanmış tedavi yöntemlerine vururlar. Özellikle ciltte meydana gelen ve çoğu kişinin şikâyetçi olduğu sivilcelere karşı kullanılan ilaçların cildi daha da kurutması, karaciğerde meydana gelebilen problemlere yol açması bunun yanı sıra hormonları da etkilemesi bu yöntemin terk edilme sebeplerini artırmıştır. İşte bu noktadan sonra sağlam ve güvenilir, sıkıntısız sonuçlara ulaşmak isteyen kişiler bitkilerden yararlanmaya başladılar. Bitkilerle tedavinin yan etkisinin neredeyse hiç bulunmaması, kısa sürede tedavi edici olabilmesi ve özellikle daha güvenilir olması daha da çok tercih edilme sebebi olmuştur. Bu yüzden artık herkesçe tercih edilen bir hal alan bitkilerle tedavi özellikle de insanların yüzyıllardır kullandığı bir yöntem olması ile de sağlam bir referansa sahiptir.  Şikâyet neye göreyse araştırılıp buna göre bir bitki tercih edilir ve bununla birlikte çeşitli şekillerde tedavi uygulanmaya çalışılır. Bitkisel cilt bakımı; bitkilerin tohumları havan veya ufak bir el değirmeninde çekilmesi ile toz haline getirilir ve su ile yutularak içilir veya bitkiler ufak bir kaba konularak üzerlerine sıcak su dökülür ve bunun ardından ağzı kapalı bir şekilde 7-10 dk. Bekletilerek, demleme yöntemi ile kullanılır. Bunun dışında tohumlar, bitkiler veya meyveler kaynatılarak suyu içilir. Tabi bitki kökleri ile normal yaprakların kaynama süresi de bir değildir buna da dikkat etmek gerekir.

Tüm bun yöntemlerle beraber kullanım alanı oldukça geniş olan bitkilerle tedavi özellikle de ciltte meydana getirdiği doğal iyileşme ve doğal güzellik ile daha da çok tercih edilmektedir. Ayrıca yine bitkisel cilt bakımında; çeşitli bitkilerden elde edilen kremler, arındırıcılar, maskeler ve sabunlarda oldukça fayda sağlamaktadır. Her cilt tipi farklı olduğu içinde ona göre bitkisel cilt bakımı yapılır ve arzu edilen güzelliğe ulaşılmış olunur.

Bir önceki yazımızda Geleneksel Çin Tıbbı hakkında açıklamalara yer verilmiştir.

Be Sociable, Share!    Güvenlik Sorusu ( işlemin sonucunu 2 olarak yazınız )